ВИДЕО: Кариерата на Џордан спакувана во само 7 минути

Легендарниот кошаркар, Мајкл Џордан со свои зборови го опиша текот на неговата величествена кариера.

„ЕСПН“ од своите архиви извлече голем број снимки поврзани со Џордан, кои ги спакува во само 7 минути.

Еден од најдобрите, ако не и најдобриот кошаркар на сите времиња двапати заминуваше во „пензија“. Тој претходно шест пати ја освојуваше НБА титулата, и интересно, никогаш во финалната серија со својот тим не играл седми меч.

Се започна на Универзитетот „Северна Каролина“, па преку Чикаго Булс, па по враќањето во НБА во редовите на Вашингтон Визардс, кога веќе беше близу 40-тата.

Освен кошарката, Мајкл е вљубеник и во безбол, односно голф.

Уживајте во интересниот видео-материјал:

Извор: denar.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *