Бошко Стаменковски освои ново злато на Отвореното првенство во Црна Гора

Отвореното првенство на Црна Гора во  кое се одржа во градот Колашин, на каменичанецот Бошко Стаменковски му донеде нов златен медал во бенч-прес за натпреварувачи до 75 килограми. Како што информира Стаменковски златото го освоил со подигање тежина од 135 килограми.
 
-Отвореното првенство на Црна Гора се одржува по 6 пат, а јас бев единствениот македонски претставник на натпреварот во Колашин. Се работи за пауер-лифтинг натпревар според ,,ГПЦ” правилата. Категоријата во која настапив е за ветерани, имав релативно најдобар мастер и со подигнати 135 килограми за натпреварувачи до 75 килограми, освоив злато во дисциплината бенч-прес, информира Стаменковски.
 
Стаменковски е еден од ретките спортисти кој во бенч-прес ја претставува државата на големите натпреварувања и притоа е неколку кратен европски и светски шампион. Следниот предизвик за Стаменковски е настап на Балканското првенство во пауер-лифтинг и бенч-прес во Бијелина, Србија кое ќе се одржи на 13 и 14 април.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *