30 новозаболени со коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови: Скопје-12, Куманово – 8, Прилеп – 9 и Крива Паланка-1.
Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува  384 лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:
       Скопје – 195
       Куманово – 62
       Дебар – 47
       Штип – 15
       Прилеп – 21
       Тетово -13
       Струга – 9
       Велес – 6
       Битола – 4
       Охрид – 3
       Кавадарци – 2
       Гостивар – 1
       Гевгелија – 2
       Струмица- 1
       Крива Паланка – 2
       Кочани – 1

Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.
Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *