Што треба да знаат сите жестоки љубители на кафе

Има многу голем број на луѓе кои пијат кафе во огромни количини и не можат да си го замислат денот без него.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-01.jpg

Секако, многупати сме слушале дека кафето може да биде штетно и дека не треба да се претерува, но сега имаме и друга страна на тоа.

Всушност, докажано е дека кафето и не е толку лошо, па дури и има предности.

Прочитајте ги овие неколку факти ако сте „зависни“ од кафе:

Ја зголемува активноста на мозокот

Не е тајна дека кафето може да помогне да се сконцентрирате и ја забрзува реакцијата на човекот.

Но, кафето со шеќер може да ве направи генијалец, бидејќи комбинацијата на кофеин и глукоза ги активира посакуваните области во мозокот.

Во секој случај, не пијте кафе на празен стомак, бидејќи може да настане спротивен ефект.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-02.jpg

Го зголемува притисокот

Шолја кафе може да го крене крвниот притисок што е одлично за оние кои имаат постојано низок притисок. Секако, оние кои патат од висок притисок и тахикардија, треба да го избегнуваат.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-03.jpg

Го зајакнува имунитетот

Консумирањето на кафе го намалува ризикот на рана смрт, но оптималната количина е 3 шолји дневно.

Тоа е така поради тоа што кафето ја менува работата на имунолошкиот систем и го прави поактивен и здрав, а исто така го зајакнува и црниот дроб и срцето.

Обидете се да пиете природно и свежо кафе без многу додатоци кои се ветштачки.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-04.jpg

Помага против главоболка

Кофеинот кој е содржан во природното кафе може да помогне да се ослободите од главоболки и мигрена. Но тоа не значи дека е целосна замена за аналгетици.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-05.jpg

Делува како антидепресив и ослободува од стрес

Ослободувањето од стрес зависи од ослободувањето на допамин и серотонин кои предивикуваат добро расположение. Само една шолја кафе, а некогаш дури и неговиот мирис може да помогнат да се опуштите.

Кофеинот го стимулира нервниот систем, а константната стимулација го спречува од депресии. Овој ефект е можен само со кофеинот од кафето.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-06.jpg

Ја подобрува меморијата

Истото што помага за подобрување на расположението и концентрацијата, го подобрува и памтењето. Секако, зборуваме за краткотрајна меморија.

Но, сепак е добро и тоа, бидејќи сите информации се чуваат во краткотрајната меморија а по 1 час во идеални услови, нашето знаење се претвора во долготрајна меморија.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-07.jpg

Губење килажа

Вашиот сон изгледа дека станува реалност, бидејќи кафето може да помогне во намалувањето на тежина. Ниското ниво на хормонот лептин во телото води до качување тежина, а кофеинот ја зголемува неговата концентрација. Секако, ова не функционира како диета, но колку-толку помага.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *