Четири работи што треба да ги направите пред да го испиете утринското кафе

Нутриционистката Габи Њуман, од The ​​Fast 800, рече дека одложувањето на раниот внес на кофеин може да го зголеми нивото на енергија и да го подобри вашето целокупно здравје.

Експертката тврди дека пиењето кафе на празен стомак може да го турне вашето тело во режим на висок стрес. Потоа може да ослободи хормони како адреналин и кортизол, што може да предизвика престимулиран одговор. За среќа, постојат четири начини за борба против оваа состојба.

Хидратација

Габи ги советуваше луѓето да пијат многу вода пред да одлучат да пијат кафе. Идеално, таа треба да биде на собна температура и додавањето на цедење лимон може да помогне во варењето

Хранливи материи

Друг совет е да го започнете денот со оброк полн со влакна и протеини за да го балансирате нивото на шеќер во крвта.

„Покачениот шеќер во крвта може да предизвика воспаление и да нè постави на ролеркостер за шеќер во крвта до крајот на денот, што го исцрпува нашето снабдување со енергија“, рече Габи.

Вежбање

И покрај ризиците, некои луѓе пијат кафе пред да одат во теретана бидејќи тоа може да го направи вежбањето помалку тешко.

Сепак, експертите тврдат дека тоа може да предизвика вознемиреност и да ве потресе за време на вежбањето.

Нутриционистката Габи ги советува луѓето да се занимаваат со некоја форма на физичка активност пред да пијат кафе и од тоа да направат „задоволство по теретана“.

Во првиот час од будењето, нивото на кортизол во идеален случај акутно се зголемува и опаѓа како одговор познат како реакција на будење на кортизол.

„Овој пораст и пад на кортизолот претставува здрав нервен систем и всушност има големо влијание врз нашето имунолошко здравје, па дури и на ризикот од развој на автоимун систем.

Дневна светлина

„Изложеноста на природна светлина во првиот час по будењето е одличен начин да се одржи оптималната рамнотежа на хормоните“, вели Габи.

Утринската изложеност на светлина е одличен регулатор на деноноќниот ритам, а изложувањето на светлина предизвикува здраво ослободување на кортизол наутро за да го поддржи природниот ритам на телото.

Извор: kajgana.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *