ЦУК и “Македонија пат” препорачуваат внимателно возење заради зголемен број одрони на повеќе патни правци

Неколку патни правци во Македонија се блокирани по обилните врнежи од дожд, информира Центарот за управување со кризи.

„Македонија пат“ информираат дека нивна екипа во моментов работи на отстранување на мал одрон од камења на патот кон Граничен премин Блаце.

Сообраќајот на патниот правец Р1304 Виница – Берово кај месноста викана Рибарник, поради одрон се одвива по една коловозна лента во должина од 10 метри. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација, информира Центарот за управување со кризи.
Посебна внимателност се препорачува за учесниците во сообраќајот на патниот правец Кочани- Македонска Каменица- Делчево бидејќи покрај познатите постоечки минатогодишни одрони на патот, честа е појавата и на помали нови одрони на повеќе критични места.

И локалниот пат село Железнец – село Мало Илино во Демир Хисар не е прооден поради обилни врнежи.

One comment

  1. i makedonija pat iCUK se kriminalna banda. so godini gi slusame istite raboti…patot kocani m. kamenica…..samo bla bla. ovie denovi nekolku pati bev za kocani, i samo Bog neka ne cuva site sto ideme i se vrakame od kocani. ne samo odroni na sekoj metar ama i dupki sto se opasni kolku i odronite. ako makedonija pat e javen servis za nas gradjanite, togas sto realno oni rabotat, koja im e vistinskata funkcija???????? Oni za mene se vistinski kriminalci, sto treba da bidat tamu kade im e mestoto na kriminalcite. cela nok ima odroni a nema nikoj sto toa go nadgleduva i kontrolira….ako imas sreka ke stignes nekako deka si krenal, ako ne, na kur im e!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.