Цела прва „петорка“ на „Баскет Кам“ влезе во поширокиот состав на женската кошаркарска репрезентација до 16 години

Цела прва петорка на ЖКК „Баскет Кам“ е дел од поширокиот состав на женската младинска репрезентација до 16 години.

Баскет Кам-Каменица
1. Стефани Колева                              
2. Бојана Попова                                 
3. Фросина Милошевска                     
4. Моника Зафировска                        
5. Сандра Раневска    

Селекторот на женската кадетска репрезентација, Стојна Вангеловска, заедно со своите советници од стручниот штаб Енвер Мифтари и Горјан Стојановски, излезе со поширокиот список на кошаркарки. Репрезентацијата ќе започне со активности на 2. јули со кои ќе се подготвува за Европското првенство, Дивизија Б, кое ќе се одигра во Подгорица.

Во овој поширок список влегоа 5 кошаркарки од Баскет Кам – Македонска Каменица. Овој успех на младинската женска кошарка во Каменица доаѓа по константно добрите игри на овие млади кошаркарки, но и по минатонеделниот одличен пласман од Ф4 турнирот, кој се оддржа токму во Каменица. ЖКК Баскет Кам го освои второто место, финалето го загуби од фаворитот и бранител на златото ЖКК Бадел од Скопје.

ЕВЕ ГО ЦЕЛОСНИОТ ПОШИРОК СПИСОК НА КОШАРКАРКИ:

Италија-Стела Азура
1. Матеа Николиќ

Италија-Basket femminile Stabia
2. Матеа Атанасовска
3. Елена Тасевска

УнгаријаРатгебер
1. Илина Селцова

Шпанија-Депортиво Промете
1. Марија Димитријевиќ

Бадел 1862-Скопје                              
1. Стефани Костова
2. Наталија Секуловска
3. Теона Поп Стојанова
4. Ана Цветковска
5. Нина Зафирова
6. Сара Максимовска

Струга –Струга
1. Елена Пешијоска
2. Габриела Модева
3. Хадиса Зендели
4. Розе Ускоска

Баскет Кам-Каменица
1. Стефани Колева
2. Бојана Попова
3. Фросина Милошевска
4. Моника Зафировска
5. Сандра Раневска

Гостивар-Гостивар
1. Фросина Петреска

Трокал-Кавадарци
1. Лиле Миткова

Пелистер-Битола
1. Тамара Гилева

Крива Паланка
1. Ана Ангеловска

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *