Хроника: Повреден велисипедист во сообраќајна незгода на магистралниот пат Штип – Делчево

На магистралниот пат Штип-Делчево во близина на „Кучичинска крстосница“ вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил и велосипедист.

Возилото со марка „Форд Фиеста“, со делчевски регистерски таблици, било управувано од 33-годишниот А.Н. од Делчево, а велосипедистот М.Ј. (65) бил од селото Чешиново.

Во незгодата со тешки телесни повреди, или поточно скршеници на черепот, скршеници на две ребра и скршеница на лева потколеница, се здобил велосипедистот и бил пренесен во Медицинскиот центар во Штип, но поради сериозноста на повредите бил препратен во Ургентниот Центар во Скопје на Клиниката за неврохирургија и се наоѓа во животна опасност.

За време на вршење на увидот, сообраќајот за патничките моторни возила бил пренасочуван, додека за товарните моторни возила сообраќајот бил во целосен прекин, известуваат од МВР.

Leave a Reply

Your email address will not be published.