Уапсен Роналдињо поради лажни документи (ВИДЕО)

Славниот бразилски фудбалер Роналдињо вчера бил уапсен во Парагвај.

Светските медиуми објавија дека поранешниот фудбалер на Барселона е уапсен заедно со неговиот брат Роберт Асис, откако се утврдило дека двајцата влегле во земјата со фалсификувани пасоши.

Роналдињо и брат му не биле задржани на аеродромот за да не се привлече внимание од медиумите, а полицијата потоа ги уапсила во апартманот во хотелот ‘Yacht & Golf Club’.

Славниот фудбалер и брат му не смеат да ја напуштат земјата додека нивното сведочење не биде земено како доказен материјал, а двајцата тврдат дека не се виновни и дека ги измамил локален бизнисмен.

Роналдињо остана без пасош од неговата земја во 2018. година кога властите му го одземале откако не платил 2.3 милиони евра казна поради нелегална градба.

Инаку, причината за доаѓањето на Роналдињо во Парагвај е поради тоа што требало да учествува во една хуманитарна акција, но и да ја промовира новата книга.

Roberto Rojas

@RobertoRojas97

So to recap on what happened to @10Ronaldinho:

-Arrived to Paraguay for charity work
-Got arrested because of forged documentation (a passport & ID card saying he’s Paraguayan)
-As a Brazilian, he doesn’t need it said documentation
-Will testify Thursday morning to authorities

View image on Twitter
See Roberto Rojas’s other Tweets

Следете не на Instagram и Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *