Со температури длабоко под нулата дури до петок. Ноќва најстудено во Берово со -28°С, Македонска Каменица до -23°С

 

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

-28 Берово, -25 Битола, -24 Маврово и Делчево, -23 Лазарополе, – 23 Македонска Каменица, -22 Тетово, Крушево, -21 Скопје Петровец, Штип, Прилеп, -20 Виница, -19 Куманово, Ѓуриште, Тополчани, -18 Струмица, -17 Д. Капија, -16 Охрид, Претор, -15 Дебар, -12 Дојран, -10 Гевгелија, 17 Скопје.

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (8 часот).

8 Претор, Д. Капија, 9 Струмица, Скопје, 10 Скопје Петровец, 11 Виница, 14 Штип, Прилеп, 15 Охрид, 17 Битола, 20 Куманово, Ѓуриште, 21 Кр. Паланка, 23 Крушево, 27 Берово, 30 Дебар, Тетово, 35 Тополчани, 49 Лазарополе, 56 Пожаране, 78 Маврово.

ВРЕМЕТО ВО КАМЕНИЦА ДЕНЕС

Променливо облачно и многу студено со сончеви периоди, и со услови за провејување на слаб снег. Ќе дува умерен северен ветер. Максималната температура во Македонска Каменица ќе биде насекаде негативна и ќе достигне од -13 до -8 степени.

ВРЕМЕТО ВО КАМЕНИЦА УТРЕ

Променливо облачно и многу студено со сончеви периоди, и со услови за провејување на слаб снег. Ќе дува умерен северен ветер.

Најниската утринска температура во градот ќе се спушти во интервалот -23 до – 15, а највисоката дневна од -13 до -7 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на слаб снег. Од среда се очекува намалување на облачноста и постепен благ пораст на температурата, а од петок ќе бидеме под јужно воздушно струење кога се очекува да има позначителен пораст на температурите.

Фото: Драган Костовски

Leave a Reply

Your email address will not be published.