Скопје утрово го стресе земјотрес од 4,4 степени

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија.

Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот е 3 километри југозападно од Скопје со епицентри на 2 километри под земјината површина и интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала.

Засега нема информации за евентуални штети во близина на епицентарот.

Земјотресот е почувствуван и во јужните делови на Косово, каде што како во главниот град, предизвикал вознемиреност кај населението

Leave a Reply

Your email address will not be published.