Разорен земјотрес во Турција, околу 300 луѓе загинаа

Во земјотрес кој се случи рано утрово во Турција загинаа околу 300 луѓе, а над 2000 се повредени.

Разорниот земјотрес од 7,8 степени по Рихтер е регистриран во јужната погранична провинција Газиентеп кај гратчето Нурдаги.

Жртви од земјотресот има и во Сирија.

18 афтершокови се случиле на погоденото подрачје, а регистрирани се неколку земјотреси над 5 степени.

Спасувачките екипи се на терен, а првите снимки покажуваат разурнати згради од кои спасувачите извлекуваат повредени луѓе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *