Приведен Бојко Борисов

ПРИВЕДЕН ПОРАНЕШНИОТ БУГАРСКИ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВАкцијата на бугарската полиција е по истрага на Европското јавно обвинителство. (Фото: СДК.МК)

Бугарската полиција вечерва го приведе поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, објавија тамошните медиуми. Покрај него, приведени се неговата ПР советничка Севдалина Арнаудова, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната пратеничка Менда Стојанова.

Акцијата на бугарската полиција е по истрага на Европското јавно обвинителство, објави бугарската телевизија „Нова“. Паралелно со приведувањата, се извршуваат претреси на многу локации.

Канцеларијата на Европскиот јавен обвинител е независно тело, формирано од Европската унија да истражува злоупотреби на европските фондови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *