ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ УТРЕ ЌЕ ПРИСУСТВУВААТ НА СВЕТА ЛИТУРГИЈА ВО Св. УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

По повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, заштитничка на рударите, општина Македонска Каменица и патрон на нашиот храм, ги известуваме сите православни верници дека во понеделник 28. Август во 08 часот ќе се отслужи Света божествена архиерејска литургија со која ќе чиноначалствува Неговото Правосвештенство Митрополит Брегалнички Г. Иларион со свештенството од нашата епархија.
Сите кои имаат благослов од отците за причест тоа можат да го сторат утре. Додека децата до 8 гоини можат да се причестат без пост.

Од свештенството при Светиот Храм
Успение на Пресвета Богородица
Македонска Каменица

Leave a Reply

Your email address will not be published.