Пејачката на Кренберис- Долорес О’Рирдан, ненадејно почина на 46 години

Тажна вест денеска во светот на музиката: Ирката Долорес О’Рирдан, пејачка на Кренберис, почина на возраст од 46 години. Причината за смртта не е откриена, а нејзиниот публицист само рече дека О’Рирдан ненадејно починала во Лондон, објави Ти-ем-зи.

„Членовите на семејството се скршени од болка поради веста и побараа приватност во ова мошне тешко време“, се додава во соопштението.

Лондонската полиција исто така ја потврди веста, вели Гардијан, и дека телото на О’Рирдан било најдено во хотелот „Парк лејн“. „Во оваа рана фаза смртта се третира како нејасна“, се вели во полициското соопштение.

О’Рирдан и групата од Лимерик снимале во Лондон.

Кренберис стекна меѓународна слава уште во 1990-тите со хитовите како „Zombie“ и „Linger“.

О’Рирдан остави три деца; таа се разведе од сопругот во 2014 година.

Ти-ем-зи потсетува дека Долорес во 2013 година се обиде да се самоубие, велејќи дека страда од депресија и ментален слом. Ѝ беше дијагностицирано и биполарно растројство. Долорес рече дека верува дека некои од нејзините емоционални проблеми потекнуваат од злоупотребите додека била дете.

Leave a Reply

Your email address will not be published.