Од утре нов студен бран ќе ја зафати државата

Фронтален систем од север ќе биде кривецот за наглата промена на времето кај нас која треба да се случи во текот на ноќта понеделник кон вторник како и во вторник особено претпладне кога ќе има врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините, услови за провејување на снег ќе има и на пониските места особено во северната половина на државава а сето ова ќе услови значително опаѓање на температурите на воздухот (за околу 10тина степени).

Веќе во вторник максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 10 степени во југоисточните предели од државава, веќе од среда Минималните температури насекаде ќе се спуштаат под нулата додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од -2 до 7 степени.

Пак одсега гледано за време на новогодишната ноќ очекуваме претежно стабилно но студено време.

Подготви: Славчо Попоски

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *