Македонска Каменица: ООУ “Кирил и Методиј” е домаќин на женското училишно државно првенство во ракомет

ООУ “Кирил и Методиј” од Македонска Каменица утре (Четврток) ќе биде домаќин на државно првенство во ракомет (полуфинале и финале) помеѓу женските екипи од Основните Училишта во државава.

Натпреварите ќе се играат во големата спортска сала според следниов распоред:

– 11:30  влечење ждрепка-

– 11:45 претставување на учесници

– 12:00 I полуфинале

– 13:00 II полуфинале
– 14:00 разигрување за третто место
– 15:00 Финале

Екипи кои што обезбедија пласман во првите четири оснивни училишта покрај домашната женска екипа во ракомет се: ООУ “Ванчо Прке” од Делчево, ООУ “Димитар Поп Беровски” од Скопје и ООУ “Коле Канински” од Битола. Домашниот терен и подршката од публиката сигурно ќе бидат мотив-плус за нашите млади ракометарки да го прикажат најдоброто и да освојат златен медал на годинашниов турнир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *