Кои хранливи продукти ви недостасуваат

Научниците откриле дека голем број на луѓе ги немаат најважни супстанции кои се од суштинско значење за нормалното функционирање на организмот.

Тие, исто така, посочуваат дека овие супстанции најдобро се консумираат преку одредени видови на храна, но ако се сомневате дека не ги консумирате доволно, разговарајте со вашиот лекар за да можете да добиете додаток во исхраната.

Калциум:

 • Потребната дневна количина е 1000 мг.
 • Потребен е за силни коски и заби.
 • Ќе го најдете во млеко, јогурт, зелен лиснат зеленчук и лосос.

Витамин Ц:

 • Потребен дневен износ е 75 мг.
 • Неопходно е да се зајакне имунолошкиот систем и здравјето на кожата.
 • Ќе го најдете во овошјето и зеленчукот (цитрус, јагоди, киви, брокули, црвени пиперки).

Диетални влакна:

 • Потребната дневна вредност е 25g.
 • Потреба за здраво варење на храната и метаболизам, стабилен шеќер во крвта, здраво ниво на холестерол и регулација на телесната тежина.
 • Ќе го најдете во житарици, ореви, поголем дел од овошјето и зеленчук како и во семињата.

Калиум:

 • Потребна дневна количина е 4700 мг.
 • Неопходно е за правилно функционирање на мозокот, срцето, бубрезите и нервниот систем.
 • Ќе го најдете во повеќето зеленчук и овошје, во грав и јогурт.

Магнезиум:

 • Потребниот дневен износ е 310 мг.
 • Неопходно е за регулирање на расположението, правилното функционирање на мускулите и нервниот систем и да се подобри функцијата на коските.
 • Ќе го најдете во ореви, семиња, зелен лиснат зеленчук и компир.

Leave a Reply

Your email address will not be published.