Земјотрес од 4.2 степени во Делчево, Берово и Пехчево

Земјотрес во источна Македонија е регистрран во 18 часот и 31 минути, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Како што се наведува, земјотресот е со магнитуда од 4,2 степени според Рихтер.

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML 2.8 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, на 115 км југоисточно од Скопје кој потекнува од епицентрално подрачје Пехчево-Кресна, регистрираше изутринава во 6:36 часот телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево.

Ова го соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје од каде посочуваат дека земјотресот бил почувствуван во Делчево, Берово и Пехчево.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *