Дали се борите против глад предизвикан од стрес? Ова е решението

Современото темпо на живот честопати нè води кон стресни моменти. Потоа, постои навика да се свртиме кон храната како прибежиште за да се чувствуваме подобро. Така внесуваме калории што не ни требаат, а потоа често се чувствуваме виновни за тоа.

Како во тие моменти да спречите непотребно прејадување?

Гума за џвакање

Тој е многу ефикасен кога станува збор за намалување на стресот. Кога ве обзема непријатни чувства и станете вознемирени, џвакањето мастика без шеќер може да ви помогне да останете смирени и концентрирани, истакнуваат многу студии.

Чај или лимонада

Кога непотребно се упатувате кон фрижидерот, одлучувате да подготвите чај или лимонада за релаксација. Не само што ќе се чувствувате порелаксирано, туку и ќе можете да го хидрирате вашето тело и да ги елиминирате токсините. Избегнувајте кафе чиј кофеин ќе ја намали можноста за побрзо надминување на стресот.

Избегнувајте црвена и жолта храна

Истражувањата велат дека кога ќе видиме храна од споменатите бои, нашиот мозок започнува преку механизмите поради кои се чувствуваме гладни. Затоа, се препорачува да избегнувате храна со овие бои во кујната, ако сакате да изгубите тежина.

Храна која произведува хормон на среќа

Серотонин, хормонот на среќата, е одговорен за регулирање на нашето расположение. Кога нивото на серотонин е ниско, имаме тенденција да се чувствуваме под стрес, што може да нè наведе да копнееме повеќе за храна. Јадете храна како ананас и спанаќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.