ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: СЛЕДУВА ПЕРИОД СО МНОГУ ДОЖД И ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

До крајот на оваа недела времето остана стабилното, суво и натпросечно топло (мини лето), пишува специјализираниот портал за временска прогноза Meteomax.

Според анализата направена таму, на самиот почеток од оваа недела односно од денес, понеделник па натаму под влијание на циклонска активност ќе има промена на временската состојба кај нас односно ќе има зголемена облачност, врнежи од дожд и значително опаѓање на температурите на воздухот.

На некои места врнежите ќе бидат интензивни а можна е појава и на локална нестабилност проследена со грмежи. Според Meteomax се очекува да наврне позначително количество на воден талог.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *