Вонредна временска прогноза: Силен ветар со брзина до 100 km/h ќе дува ноќва и во текот на утрешниот ден

Фото: Драган Костовски

Од денес навечер и во текот на ноќта како и утре (сабота) поради големата разлика на воздушниот притисок помеѓу северот и југот на Балканот (висок притисок на север а низок на југ од Балканот) ќе дува ЗАСИЛЕН, на некои мест СИЛЕН ветер од северен правец чија брзина на моменти ќе достигнува од 80 до 90 км/час.

Сето ова ќе предизвика во следните денови да имаме постудено време особено наутро кога на некои места температурите на воздухот ќе се спуштат и под нула степени.  Ќе има услови и за локално проврнување на слаб дожд додека на повисоките места и на планините снег.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *