Вечерва дожд и снег, од утре значително пониски температури

Вечерва дожд и снег, во наредните денови студено време

19.XI.2017 kamenica.mk

Под влијание на постудена и релативно влажна воздушна маса од север, денеска ќе преовладува претежно облачно време, во западните делови со повремен локален дожд со слаб интензитет. Кон крајот на денот на планините и на некои повисоки места (800 м.н.в, а во северните делови и пониско) ќе поминуваат во снег.

Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој во текот на ноќта ќе се засилува. Во текот на ноќта врнежите ќе бидат поинтензивни и ќе се прошират и во другите делови од земјава, а на планините во северозападните делови ќе се формира и снежна покривка.

Врнежите ќе продолжат и утре, особено претпладне и ќе бидат од дожд а на планините и повисоките места од снег. Ќе дува на повеќе места засилен северен ветер и ќе предизвика позначителен пад на дневната температурата, која ќе биде во интервал од 2 до 9 степени.

Потоа следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури кои на места ќе се спуштат под нула, а дневните ќе бидат во пораст.

Leave a Reply

Your email address will not be published.